Kategorie: Soustředění a příprava

Zhodnocení přátelského utkání s Nýrskem

30.10.2013 SŽ Nýrsko - Kdyně 2:2

SKP Okula Nýrsko - SK Kdyně 1920 2:2 (0:2 / 2:0 / 0:0)

Původně jsem ani nechtěl toto přátelské utkání hodnotit, ale vzhledem k výkonu jaký naši mladíci předvedli se v několika větách zmínit musím. Vyzkoušeli jsme si hru za umělého osvětlení na velmi pěkném hřišti v Janovicích nad Úhlavou a jedinou vadou na kráse bylo dost chladné počasí. Hrálo se na tři třetiny po dvaceti minutách na polovinu hřiště (rozměry pro mladší žáky) a ten kdo tento zápas viděl se mnou bude jistě souhlasit, že se hrálo v neuvěřitelném tempu a neustále se bylo na co dívat. Obě mužstva předváděla velice kvalitní a pohledný fotbal se spoustou kombinačních i individuálních akcí. Osobně jsem byl velice mile překvapen jak kvalitní bylo toto přátelské utkání a že všichni hráči bez rozdílu makali na plné obrátky. Je pravdou, že osm hráčů z deseti zúčastněných má zkušenosti s fotbalem na úrovni krajského přeboru a tak byl předpoklad, že budou mužstvu z této soutěže vyrovnaným soupeřem. Všichni kdo čtou mé články vědí, že nerad hodnotím jednotlivce, ale tentokrát udělám výjimku. Karel Jakuš a Patrik Gondek jsou hráči této sestavy, kteří mají nejmenší zkušenosti s fotbalem krajského přeboru, ale v tomto zápase to nebylo vůbec poznat a hráli velmi, velmi dobře!!! Samozřejmě, že chyb udělali spoustu (jako všichni), ale pro tyto hráče to bylo opravdu velice těžké. Sami přiznali, že vše bylo mnohem rychlejší nežli v jiných zápasech a díky tomu, že se hrálo na polovinu hřiště to bylo ještě patrnější.

Pokud budu hodnotit jednotlivé třetiny, tak bez ohledu na to kdo dal branku a kdo zapříčinil její inkasování. Do té první nastoupili hráči na svých obvyklých postech v rozestavění tři, tři, jedna. Z naší strany to byla nejlépe odehraná část zápasu a většinou jsme soupeře přehrávali. Po zásluze jsme tuto třetinu vyhrály o dvě branky a kdyňští hráči ukázali proč je o ně zájem po celém kraji.

Druhá třetina byla zřejmě pro většinu kluků ta nejtěžší z toho důvodu, že každý hráč mimo brankáře byl postaven na pozici ve které není jeho výkon tak přesvědčivý a jistý. Vytvářeli jsme více chyb a celá hra byla méně kompaktní jak směrem dopředu, tak při bránění. Takovéto změny v rozestavění zažili kdyňští žáci i v zápasech okresního přeboru, ovšem tam jsou schopni se s tímto úkolem daleko lépe vypořádat a u většiny hráčů je úplně jedno na jaké pozici hrají. Zmíním-li například Trumpína, tak je to hráč, který může hrát od zálohy po útok prakticky kdekoliv a je schopen hru neuvěřitelně zrychlit a dát jí skvělou myšlenku. Ovšem při plném bránění je velice často zbrklý a díky tomu, že vše řeší ve velké rychlosti, nechá se od soupeře často „posadit na zadek". Naproti tomu Robin je hráč, který hraje lépe „jak se říká z druhé vlny" a má vše před sebou, protože je velice silný na míči s dobrou střelu. Bohužel v útoku působí poněkud těžkopádně a pomaleji. Co se týče obrané řady Vojta Benda, Pepa Kolerus a Eso, tak osobně jsem toho názoru, že pro moderní fotbal je potřeba mít velice kvalitní, technické obránce a to především na krajích. Myslím, že právě tito hráči splňují nastíněné požadavky. Své obrané povinnosti si plní naprosto zodpovědně s klidným přehledem a především výbornou poziční hrou. Jejich velkou výhodou je fakt, že dokáží kombinovat a jsou schopni založit kvalitní útočnou akci, popřípadě ze zadních řad účinně zaútočit a dostat tak soupeře pod větší tlak. V záloze je to podobné jen rychlejší a s jiným pohybem, no a tam už tu jistotu ztrácejí. Adam Kravec s Vojtou Petrželkou jsou ze zúčastněných hráčů nejmladší a věkově mohou hrát ještě příští sezonu za mladší žáky. V těchto kategoriích je každý rok hodně znát a myslím, že kluci mají do budoucna dobře nakročeno. Tomáš Paroubek si v brance odchytal svůj standard a díky tomu, že se více snaží zapojit do hry je pro naš tým další důležitý článek. Musí však ještě zapracovat na rychlejším zpracování míče.

Do poslední třetiny jsme nastoupili v těžším rozestavění pro obránce a krajní záložníky (dva, tři, dva), ale na tradičních postech. Hra byla opět velmi dobrá s mnoha kombinacemi a spoustou šancí. Bohužel v koncovce se nám tolik nedařilo a ani soupeř nedokázal zúročit vypracované šance. Zápas tedy skončil po dobrém výkonu obou týmů zaslouženou remízou.

Na závěr chci opět vyjádřit uznání a pochvalu všem hráčům bez vyjímky a přeji jim spoustu dalších zápasů, ve kterých budou podávat takovéto výkony. Dále bych chtěl poděkovat všem rodičům, kteří si udělali čas, pomohli s dopravou a přijeli se na tento zápas podívat. Samostatné poděkování patří „ tetě Petrželkové", která se nabídla a vyprala použité dresy. Díky tomu mohou kdyňáci v sobotu nastoupit ke svémuposlednímu zápasu podzimu jako „voňavky".

P.S.: Dlouho jsem přemýšlel, jestli tento článek zveřejním, jelikož jsem si vědom, že díky některým pasážím mohu rozpoutat řadu rozporuplných názorů a diskuzí, ale pokud to povede ke zlepšení mládežnického fotbalu ve Kdyni, tak jedině dobře.... Vše je psáno z pohledu „trenéra samouka", který s většinou kluků strávil řadu let, ale stále se učí. Všichni rodiče a trenéři se snaží pro kluky udělat maximum a díky tomu je mládež ve Kdyni tam kde je. Mám z toho dobrý pocit a je důležité, aby to naše mladíky především bavilo a měli méně času na pitomosti...

Sestava :
Tomáš Paroubek, Vojta Benda, Martin Nový, Josef Kolerus, Robin Hranáč, Martin Trumpeš, Vojta Petrželka, Adam Kravec, Karel Jakuš, Patrik Gondek

Doprava :
Kolerus, Jakuš, Petrželková, Gondek, Benda

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.